Czytała Krystyna Czubówna – Passat B4

Last modified date

Comments: 0

Mimo że na naszych terenach populacja Volkswagena Passata B4 jest bardzo liczna, ta niezwykle interesująca istota w dużej mierze pozostaje nieznana. Zasługuje zaś na chwilę uwagi. Wędrując przez Warmię, można obserwować wiele wspaniałych okazów Passata, rączo mknących przez malowniczą krainę. Ich liczebność w tym regionie wciąż rośnie, a to za sprawą ciekawego cyklu życiowego.


? WERSJA AUDIO (nagrana przez Krystynę Czubówną):


Omawiana generacja Passatów narodziła się prawdopodobnie gdzieś na Nizinie Północnoniemieckiej. Interesujące jest to, że po kilku latach życia większość osobników rasy Kombi rozpoczyna wędrówkę na wschód. Wiedzione instynktem lub pędzone przez tureckich oraz słowiańskich pasterzy, całymi stadami migrują poprzez zielone przestrzenie Niżu Zachodnioeuropejskiego, a dotarłszy do jego rubieży, wkraczają na Niż Wschodnioeuropejski. Tutaj, w dzikich, zalesionych i bezpiecznych ostępach Warmii znajdują swoją ostatnią przystań, a pozostałe lata życia upływają im na transportowaniu paliw, wyrobów tytoniowych oraz alkoholu.

Na lokalnych szlakach imponujący widok dojrzałych Passatów cierpliwie i mozolnie wykonujących swoją mrówczą pracę jest codziennością. Te łagodne i pożyteczne stworzenia są naturalnym bogactwem regionu i stanowią o unikatowości lokalnego ekosystemu. Niestety, polityczne zawirowania mogą doprowadzić do uszczelnienia granic, czego efektem będzie przerwanie migracyjnych szlaków Passata B4. Oznaczać to będzie jedno – ostateczną zagładę gatunku.

 


Podobało Ci się? Wspieraj moje pisanie:

Postaw mi kawę na buycoffee.to


OD AUTORA:

Tekst został przeczytany przez panią Krystynę Czubówną w 2019.

Maciek

O AUTORZE: Czterdziestolatek, szczęśliwy mąż i tato. Bardzo lubię czytać, zarówno książki fabularne, jak i wiedzowe, chociaż ostatnio mam na to niewiele czasu. Hobby to także granie, obecnie na PS4 (z grami komputerowymi jestem zrośnięty jak z książkami, bo gram od czasów 8-bitowego Atari). Pisać lubię i muszę - to od zawsze moja naturalna potrzeba. Tego bloga założyłem, aby od czasu do czasu tę potrzebę zaspokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment