Człowiek modułowy

Last modified date

Comments: 0

Foto: kreatikar / pixabay.com

Nowoczesny świat rozpada się na kawałki. Nie jest to destrukcja – zmienia się tylko sposób definiowania poszczególnych elementów rzeczywistości. Wcześniej definiowane one były trwałością w czasie, ich ciągłość bycia fundowała odrębna od otoczenia struktura. Obecnie struktura została zastąpiona procesem i to tożsamość procesu gwarantuje tożsamość poszczególnych bytów.

Modułowa staje się cała rzeczywistość, w tym człowiek. W coraz większym stopniu ze statycznej struktury zamienia się on w dynamiczny proces, w którym poszczególne elementy są dobierane z dużą dowolnością. Miejsce zamieszkania, zawód, religia, wygląd – każdy moduł podlega łatwej wymianie i jest wymieniany w zależności od potrzeb dyktowanych pragnieniami lub koniecznością.

Wymienność modułów sprawia, iż wszystko się przenika. Elementy twojej kultury stają się elementami mojej kultury, elementy twojego światopoglądu – elementami mojego światopoglądu, twoja ojczyzna staje się moją ojczyzną. Z tego wynika potrzeba wynalezienia czegoś, co zapewni, że ten efemeryczny proces zachowa tożsamość w czasie, mimo iż układ elementów biorących w nim udział wciąż się zmienia.

Rozwiązaniem jest egocentryczne “Ja”. Współczesny człowiek skupiony na sobie, uważnie przyglądający się swojej psychice i badający własną duchowość bez związku z religią, to istota walcząca o swoją tożsamość. Skoro “Ja” nie jest fundowane niczym zewnętrznym, musi istnieć coś wewnętrznego, co nada mu trwałość. W tym celu niezbędna jest rozbudowana egocentryczna narracja, obszerna i wielowątkowa historia nadająca wspólny sens luźnym elementom i spajająca je w całość.

Maciek

O AUTORZE: Czterdziestolatek, szczęśliwy mąż i tato. Bardzo lubię czytać, zarówno książki fabularne, jak i wiedzowe, chociaż ostatnio mam na to niewiele czasu. Hobby to także granie, obecnie na PS4 (z grami komputerowymi jestem zrośnięty jak z książkami, bo gram od czasów 8-bitowego Atari). Pisać lubię i muszę - to od zawsze moja naturalna potrzeba. Tego bloga założyłem, aby od czasu do czasu tę potrzebę zaspokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment